Technológia

Technológiai előnyök:

Alkalmazhatóság:


Egy kis visszatekintés: A szálak építőipari felhasználása régre nyúlik vissza. A vályog, az építkezések alapanyaga az ókori világban egy "agyag" kötőanyag és egy szálakból -általában szalmából- álló keverékéből állt. A portlandcement és a vasbeton későbbi megjelenésével ezek a technikák használaton kívülre kerültek. Az új anyagok fejlődésének köszönhetően azonban az építőipar megmentette és átalakította a régi háromdimenziós rendszereket. Az új anyagok lehetővé teszik, hogy a legtöbbet hozzuk ki betonból.


A különféle szálak alkalmazása a beton építésben világviszonylatban és hazánkban is dinamikusan fejlődött az elmúlt évtizedekben. Minek köszönheti népszerűségét? A szálak anyaga, valamint geometriai és mechanikai jellemzői lényegesen befolyásolják a szálerősítésű betonok tulajdonságait, és esetenként lehetővé teszik a hagyományos vasalat teljes vagy részleges elhagyását. A jellemzők javulása mellett technológiai előnyöket is jelent, amely nem csak fokozzák a gazdaságosságot, hanem egyszerűsítik a munkafázisokat, rövidítik az építési időt. Mivel a szálak mechanikai jellemzői eltérőek, így a bekeverésükkel kapott szálerősített beton tulajdonságai is eltérőek lesznek. A szálak befogadó (ágyazó) anyaga lehet beton, esztrich vagy habarcs. Ezt szoktuk mátrixnak nevezni. A száltartalom megadja a szálak tömegét a szálerősített beton egységnyi térfogatára vonatkoztatva. pl. 1 kg fibrillált szálat adagolunk 1 m3 betonhoz. A szálhossznak határt szab a keverhetőség és a szál kihasználhatósága. Túl rövid szálak kihúzódhatnak, túl hosszú szálak jelentős része nincs kihasználva. A szálak mentén ébredő kapcsolati feszültség fordítottan arányos a szál hosszával. A szálak térfogatsúlya, rugalmassági modulusa, húzószilárdsága és szakadó nyúlása jelentősen eltérő, így felhasználási körük is eltérő. A szálak alakjának megválasztása a szálak tapadását vagy horganyzó képességét hivatott segíteni. A műszálak lehetnek hullámosak, egymással "hálószerűen összekapcsolt", azaz fibrilláltak, (mert fóliából készülnek speciális eljárással) és csavartak. A műszálak egyik kiváló tulajdonsága, hogy csökkenti a frissbeton repedésérzékenységét a betonozást követő 1-2 órában. A szálak kedvező hatásukat azáltal fejtik ki, hogy a betonban, mint mátrixban, ébredő belső repedések továbbterjedését korlátozzák, a repedéseket szétosztják. A szálak bekeverése közben a legfontosabb célunk, hogy elkerüljük a szálak egymásba kapaszkodást, a labdák kialakulását. Keveréskor figyelembe kell venni, hogy a szálak befolyásolják a beton pórustartalmát és a bedolgozhatóságát. A száltartalom és és a szálhossz növekedésével a bedolgozhatóság romlik, így szinte kötelező a betonüzemmel együtt gondolkodni és folyósítószert alkalmazni. Tilos víz hozzáadásával módosítani a beton konzisztenciáját, mert azzal rontjuk a víz-cement tényezőn és a műszálak felúszhatnak az betonszerkezet tetejére kis testsűrűségük miatt. A szálak kedvező tulajdonságai csak megfelelő bedolgozással érvényesülnek, egyébként a porozitás növekedésére és szilárdság csökkenésére kell számítani. A szálerősítő betonok fő alkalmazási területei: betonpadozatok, térburkolatok, előregyártott betonelemek, homlokzati panelek.


A jóváhagyott és tanúsítvánnyal rendelkező szintetikus makroszálak, csavart és fibrillált szálak új választéka lehetővé teszi a vasalatok és acélszálak helyettesítését az ipari padlókban, az esztrichek készítésénél és az előregyártott betonelemek gyártása során.